Mám radost, že tyto stránky posloužily i jako pramen pro tvorbu seminární práce. Nedávno mě oslovil pan Hofman a požádal mě o svolení využít tyto stránky pro svoji seminární práci. S radostí jsem mu to umožnila a poslala i nějaké další informace a fotografie. Panu Hofmanovi děkuji za zájem o české country legendy a přeji mu hodně úspěchů . S jeho svolením zveřejňuji jeho kapitolu o Jiřím Brabcovi a Country Beatu:
Legendy české country hudby – autor: Marek Hofman
Jiří Brabec
V roce 2015 by oslavil své 75. narozeniny klavírista a hudební skladatel Jiří Brabec, který se narodil 2. července roku 1940 v Praze.
Hudební začátky Jiřího Brabce spadají do období konce 50. let minulého století, kdy jsme se s ním mohli setkat jako s klavíristou v různých pražských skupinách, hrajících „rock and roll“.
V roce 1966 založil skupinu Country beat Jiřího Brabce, která vystupovala v tomto složení: Jiří Brabec (piano), Pavel Říčař (sólová kytara), Ivan Košťál (doprovodná kytara), Václav Macháček (baskytara), Jaroslav Hanzlík (steelkytara), Jiří Janda (saxofon) a Ivan Ovčár (bicí). Od zmíněného roku 1966 hraje Country beat Jiřího Brabce v divadle Semafor.
O tři roky později, tj. v roce 1969, ukončuje skupina své angažmá v Semaforu a stává se doprovodnou skupinou mnoha známých sólových zpěváků, mezi které patřil Pavel Bobek3, Jiří Grossmann, Ladislav Vodička4, Milan Drobný, Eva Olmerová, Naďa Urbánková a textař Miroslav Černý. U Supraphonu natáčí svoji první desku „COUNTRY BEAT JIŘÍHO BRABCE – Blizzard, Drahý můj“.
Od 70. let minulého století kapela hraje v tomto složení: Jiří Brabec (klavír), Vojtěch Kobylka (kytara), Jiří Myslivec (bicí), Václav Macháček (baskytara), Karel Kahovec (elektrická kytara, zpěv), Jaroslav Hanslík (steelkytara) a zpěvačka Naďa Urbánková. V průběhu let se členové skupiny neustále mění, ale o nich se budu ještě zmiňovat.
V roce 1973 Country beat vystupuje na festivalech country hudby ve Wembley (Londýn) a v Nashvillu (USA), kde se Jiří Brabec stal čestným členem „Country Music Association“. Jednalo se o první vystoupení československých umělců v Nashvillu, později Nashville navštívili Waldemar Matuška s Olgou Blechovou a se skupinou KTO, dále pak skupina Fěšáci a rovněž i Karel Gott s orchestrem Ladislava Štaidla.
Country beat Jiřího Brabce v 70. letech 20. století koncertuje ve Spojených státech amerických společně s britskou skupinou The Moody Brother, zároveň doprovází amerického country zpěváka George Hamiltona IV., se kterým se představuje v roce 1974 i v Československu. S těmito zahraničními hudebními hvězdami natáčí v 80. letech LP desky.
Country beat Jiřího Brabce v době své největší kariéry vystupoval v mnoha zemích světa, například v Anglii, Rakousku, Německu, Americe, SSSR atd.
Nyní bych se rád zmínil o některých bývalých členech Country beatu, mezi které patřili: Petr Pokorný (elektrická kytara a steelkytara), Anatoli Kohout (bicí), Adib Ghali (elektrická kytara a kytara), Max Presser (kytara, harmonika a zpěv), Ivan Hovorka (akustická kytara a zpěv), Jaroslav Petrásek (bicí), Lenka Řehůřková – Chmelová (zpěv), dále Jiří Pertl (elektrická kytara), Petr Klouda (banjo a steelkytara) a také Karel Černoch5 (kytara a zpěv).
V 90. letech minulého století uváděl Jiří Brabec společně s Martinou Vrbovou Hynkovou televizní pořad, který se jmenoval „Country Express Praha – Nashville“, zaměřený na americkou a českou country muziku.
17. listopadu roku 2003 Jiří Brabec tragicky zemřel.
______________
3 Pavel Bobek se narodil 16. září 1937 v Praze. Vystudoval architekturu, ale živil se zpěvem. V 60. letech 20. století se stal prvním rokenrolovým zpěvákem v tehdejším Československu, později zpíval country muziku, ale i pop. Zemřel 20. listopadu 2013 v Praze. V tomto roce byl uveden do Síně slávy Akademie populární hudby.