Jiří Brabec v seminární práci

Mám radost, že tyto stránky posloužily i jako pramen pro tvorbu seminární práce. Nedávno mě oslovil pan Hofman a požádal mě o svolení využít tyto stránky pro svoji seminární práci. S radostí jsem mu to umožnila a poslala i nějaké další informace a fotografie. Panu Hofmanovi děkuji za zájem o české country legendy a přeji mu hodně úspěchů . S jeho svolením zveřejňuji jeho kapitolu o Jiřím Brabcovi a Country Beatu:

v ruzove vysivane kosili

Legendy české country hudby – autor: Marek Hofman

Jiří Brabec
V roce 2015 by oslavil své 75. narozeniny klavírista a hudební skladatel Jiří Brabec, který se narodil 2. července roku 1940 v Praze.
Hudební začátky Jiřího Brabce spadají do období konce 50. let minulého století, kdy jsme se s ním mohli setkat jako s klavíristou v různých pražských skupinách, hrajících „rock and roll“.
V roce 1966 založil skupinu Country beat Jiřího Brabce, která vystupovala v tomto složení: Jiří Brabec (piano), Pavel Říčař (sólová kytara), Ivan Košťál (doprovodná kytara), Václav Macháček (baskytara), Jaroslav Hanzlík (steelkytara), Jiří Janda (saxofon) a Ivan Ovčár (bicí). Od zmíněného roku 1966 hraje Country beat Jiřího Brabce v divadle Semafor.
O tři roky později, tj. v roce 1969, ukončuje skupina své angažmá v Semaforu a stává se doprovodnou skupinou mnoha známých sólových zpěváků, mezi které patřil Pavel Bobek3, Jiří Grossmann, Ladislav Vodička4, Milan Drobný, Eva Olmerová, Naďa Urbánková a textař Miroslav Černý. U Supraphonu natáčí svoji první desku „COUNTRY BEAT JIŘÍHO BRABCE – Blizzard, Drahý můj“.
Od 70. let minulého století kapela hraje v tomto složení: Jiří Brabec (klavír), Vojtěch Kobylka (kytara), Jiří Myslivec (bicí), Václav Macháček (baskytara), Karel Kahovec (elektrická kytara, zpěv), Jaroslav Hanslík (steelkytara) a zpěvačka Naďa Urbánková. V průběhu let se členové skupiny neustále mění, ale o nich se budu ještě zmiňovat.
V roce 1973 Country beat vystupuje na festivalech country hudby ve Wembley (Londýn) a v Nashvillu (USA), kde se Jiří Brabec stal čestným členem „Country Music Association“. Jednalo se o první vystoupení československých umělců v Nashvillu, později Nashville navštívili Waldemar Matuška s Olgou Blechovou a se skupinou KTO, dále pak skupina Fěšáci a rovněž i Karel Gott s orchestrem Ladislava Štaidla.
Country beat Jiřího Brabce v 70. letech 20. století koncertuje ve Spojených státech amerických společně s britskou skupinou The Moody Brother, zároveň doprovází amerického country zpěváka George Hamiltona IV., se kterým se představuje v roce 1974 i v Československu. S těmito zahraničními hudebními hvězdami natáčí v 80. letech LP desky.
Country beat Jiřího Brabce v době své největší kariéry vystupoval v mnoha zemích světa, například v Anglii, Rakousku, Německu, Americe, SSSR atd.
Nyní bych se rád zmínil o některých bývalých členech Country beatu, mezi které patřili: Petr Pokorný (elektrická kytara a steelkytara), Anatoli Kohout (bicí), Adib Ghali (elektrická kytara a kytara), Max Presser (kytara, harmonika a zpěv), Ivan Hovorka (akustická kytara a zpěv), Jaroslav Petrásek (bicí), Lenka Řehůřková – Chmelová (zpěv), dále Jiří Pertl (elektrická kytara), Petr Klouda (banjo a steelkytara) a také Karel Černoch5 (kytara a zpěv).
V 90. letech minulého století uváděl Jiří Brabec společně s Martinou Vrbovou Hynkovou televizní pořad, který se jmenoval „Country Express Praha – Nashville“, zaměřený na americkou a českou country muziku.
17. listopadu roku 2003 Jiří Brabec tragicky zemřel.

______________

3 Pavel Bobek se narodil 16. září 1937 v Praze. Vystudoval architekturu, ale živil se zpěvem. V 60. letech 20. století se stal prvním rokenrolovým zpěvákem v tehdejším Československu, později zpíval country muziku, ale i pop. Zemřel 20. listopadu 2013 v Praze. V tomto roce byl uveden do Síně slávy Akademie populární hudby.

4 Ladislav Vodička se narodil 10. ledna 1931 v Praze. V roce 1955 úspěšně ukončil strojnickou fakultu ČVUT a získal titul strojního inženýra. Svoji hudební kariéru začal v roce 1961 a od roku 1966 zpíval ve skupině Country beat Jiřího Brabce, kde působil až do roku 1972. Následně vystupoval se svojí skupinou Vodomilové. Od poloviny 70. let minulého století doprovázel Ladislava Vodičku Orchestr Václava Hybše nebo Sláva Kunst se svým orchestrem. Ladislav Vodička zemřel 7. března 1999.
5 Karel Černoch se narodil 12. října 1943 v Praze. Byl to český zpěvák, kytarista a muzikálový herec. Zemřel 27. prosince 2007.