Tak trochu veselejší hřbitov

Veselý hřbitov je název básnické sbírky Jaroslava Holoubka, který před necelými dvěma týdny, bohužel, nečekaně zemřel. A protože dnes je výročí tatínkova úmrtí, zavzpomínám ještě jednou na ně na oba. 

Tak jsme byli na hřbitově. Chodíme tam pravidelně několikrát do roka. Maminka, manžel a já. Někdy bratr s rodinou, pokud je v České republice. A nechodíme tam nějak smutnit. Vzpomeneme na tatínka, na babičky a dědečky, zapálíme svíčky, vyhodíme starý věnec, květiny, dáme nové … A většinou si vzpomeneme i na nějakou historku. Blíží se Vánoce, tak jsme dnes vzpomněli medvěda. Ano, medvěda. Toho, co jsem hledala a už vím, že ho máme  (viz dřívější příspěvek o Vánocích – k přečtení zde)

To je taková rodinná historka. Když byl tatínek malý kluk, bylo to po válce, nic moc nebylo. A děda, jeho táta, mu vyráběl sám hračky. A tohle byl vyřezaný dřevěný medvěd na takovém podstavci- dnes bych to asi nazvala – hodně hustej :-) a já už ani nevím proč, ale tatínek ho nějak dostával k Vánocům každý rok. A pak, když už byl dospělý a děda už nežil, tak si toho medvěda vždycky zabalil a nadělil sám sobě. Napadlo mě, že ho maminka možná ještě má. Pokud ho najdu, přidám fotku :-)

Tak tady je:

img_2310

A stejně tak dnes už jen nesmutníme kvůli Jarouškovi Holoubkovi. Tatínek ho měl také velmi rád. Vzpomínáme, jaký to byl zábavný, inteligentní a příjemný člověk a na všechny chvíle, které jsme mohli strávit společně s ním a jeho ženou Zuzanou.  A to nám už nikde nevezme, i když on už tu s námi není…. A hned je ten dnešní hřbitov tak nějak veselejší.

Vzpomínka na básníka Jaroslava Holoubka

Příští týden si zase připomeneme smutné výročí úmrtí Jiřího Brabce – 17. listopadu. Je to státní svátek a já ten den proto nemám vůbec ráda, a tím i celý listopad. Bohužel se minulý víkend přihodilo něco, co mi listopad ještě více zošklivilo. Minulý víkend totiž nečekaně zemřel náš rodinný přítel, novinář, básník, vysokoškolský pedagog – Jaroslav Holoubek.

scan0284

Je mi to strašně líto, protože jsme všichni měli Jardu – Jarouška, jak jsme mu říkali – moc rádi. Já jsem Jarouška poznala někdy v 90. letech, když se stal šéfredaktorem deníku Blesk. Na nějaké akci Blesku jsme se také spolu fotili a tuhle fotku mám úplně nejradši. V té době měl bulvár ještě jisté meze a Jaroušek ho řídil s noblesou sobě vlastní. Tenkrát to ještě nebylo kydání hnoje, ale odlehčené čtení na každý den, ke kterému patřily i pikantnější historky ze života veřejně známých osobností. Přátelství mezi naší rodinou a Jarouškem a jeho ženou Zuzanou se tak započalo a provázelo nás – a provází – po dlouhá léta.

V roce 1994 jsme s televizním pořadem Country Express Praha-Nashville natáčeli v USA – v Nashvillu, v Memphisu a v New Orleans. Se štábem České televize se k nám také přidali Jaroušek a Zuzana. Pořizovaly se tak reportáže z natáčení, fotilo se, procestovali jsem velkou část USA, viděli jsme spoustu zajímavých míst, zažili spoustu legrace a natočili velké množství materiálu pro Country Express.

scan0286 scan0285

Po celá léta jsme se setkávali na různých akcích, večírcích, vernisážích, autogramiádách … Jaroušek v posledních letech pořádal Literární večery, na které zval zajímavé spisovatele a osobnosti. Ne vždy jsme kvůli práci nebo cestám mohli zajít, ale pokaždé, když jsme se zúčastnili, byly to krásné a uvolněné chvíle strávené ve společnosti příjemných lidí a dobrého vína.

Nesmím také zapomenout na Orientální bály v hotelu Belvedere, kde jsme se skoro pravidelně potkávali s Jarouškem a Zuzanou na tanečním parketu. Jaroušek byl velký tanečník a hlavně velmi veselý a zábavný člověk.

Minulý rok, když jsme vzpomínali na 75. nedožité narozeniny Jiřího Brabce, Jaroušek samozřejmě nemohl chybět.

img_6243 img_6097 img_5977

foto: Gabriela Krbcová, Fotogába

Blíží se konec roku … Příští rok v únoru se nám s manželem na Orientálním bálu bude moc stýskat, když už se s Jarouškem na parketu nesetkáme.

foto: archiv rodiny Brabcovy

Popstory – ČT art

V minulých několika týdnech jsem se s chutí dívala na seriál České televize Popstory. Jedná se o 4 dokumentární díly, které mapují československou populární hudbu od 50. let až do současnosti. Jsem ráda, že jsem v jednom z dílů také zaznamenala část country a zmínku o Jiřím Brabcovi. Hovořili také Naďa Urbánková nebo Oskar Gottlieb. 

klip svatebni pruvod

foto z natáčení „videoklipu“ k písni Svatební průvod

 

Scénáristé Radek Diestler, Aleš Opekar, Jakub Skalický celkem pěkně shrnuli vývoj československé populární hudby a zařadili do pořadů mnoho dobových ukázek. Je s podivem, kolik zpěváků, zpěvaček i skupin jsme už tak nějak pozapomněli. U některých je to spíše dobře (pro mě třeba normalizační zpěvák Pavel Liška), některé jsem si velmi ráda připomněla. A zavzpomínala na plné Lucerny, na Zlaté slavíky, na doby, kdy zlatá nebo platinová deska ještě něco znamenala (můj tatínek jich musel prodat milion, aby získal desku platinovou – dnes se dává zlatá deska za pět tisíc prodaných nosičů …), na začátky „videoklipů“, na hudební festivaly, atd.

Seriál je rozdělen na čtyři díly – 1) Tváře a hlasy, 2) Zvuky a média, 3)Žánry a styly, 4) Obchod a finance.

Pokud to někoho zajímá,  je celý seriál možné si pustit na ivysílání České televize.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11066934013-popstory/dily/

 

foto: archiv Lucie Pomijové Brabcové