18.7.1969 – svatba

svatebni oznameni

Minulý týden by moji rodiče měli výročí svatby – 18.7.1969 se totiž na Novoměstské radnici a následně v kostele na Vinohradech v Praze vzali. Jejich manželství trvalo 33 let.

Tatínek se s maminkou seznámili v divadle Semafor. Bylo to asi dva roky před svatbou. Maminka studovala na Vysoké škole ekonomické a po večerech si přivydělávala jako uvaděčka právě v divadle Semafor. Naďa Urbánková – moje kmotra – to vždycky vypráví tak, že tatínkovi se ta slečna uvaděčka v minisukni tak moc líbila, že požádal Naďu, aby ji s ním seznámila.  Svatba byla v roce 1969, v roce 1970 jsem se narodila já a o 6 let později můj bratr Filip.

stribrna svatba_Cekov_cela rodina_Jinlong
Takhle jsme s rodiči slavili jejich stříbrnou svatbu – rok 1994 (foto uveřejněno v časopisu Vlasta)

Pocta od Supraphonu

25.6.2015 jsme v Divadle u Hasičů s přáteli vzpomínali na Jiřího Brabce. Supraphon při této příležitosti ocenil tatínkovu tvorbu in memoriam platinovou deskou za milion a půl prodaných alb a milion dvěstě tisíc singlů. Níže přikládám článek z webových stránek Supraphonu a jsem moc ráda, že na tatínka přišli pánové Deniš a Drvota zavzpomínat.

IMG_6113 IMG_6117 IMG_6118

Karel Deniš (Supraphon), Eva Brabcová a Filip Brabec

Foto: Gabriela Krbcová – Fotogába

zdroj: http://www.supraphon.cz/novinky/308-jiri-brabec-75

JIŘÍ BRABEC 75

POCTA K VÝROČÍ LEGENDY ČESKÉ COUNTRY

Ve čtvrtek 2. července 2015 si příznivci české country hudby připomenou nedožité pětasedmdesátiny Jiřího Brabce – skladatele, klavíristy a nezapomenutelného kapelníka formace Country Beat, od jejího založení příští rok uplyne padesát let.

Již navždy bude patřit Jiří Brabec k nejvýznamnějším osobnostem české country hudby. Jako milovník a propagátor americké country přinesl k nám písničky s moderním zvukem, převážně českými texty, precizně zahrané i zazpívané. Brabec měl vždy jasnou představu o charakteristickém soundu kapely a výběrem vhodných muzikantů a interpretů ji dokázal naplnit. Sóloví zpěváci, kteří vystupovali s jeho kapelou za zády, si pochvalovali právě onu velkou profesionalitu.

Jiří Brabec svou největší slávu zažil už na počátku 70. let, kdy se svým Country Beatem doprovázel tehdy nejpopulárnější českou zpěvačku Naďu Urbánkovou. Dokonce společně vystoupili i v kolébce country hudby v Nashvillu v Tennessee. Jiří Brabec byl od roku 1973, jako první Čech, členem Country Music Association (CMA). Pro Supraphon nahrál v 80. letech i společná alba s hvězdami americké country – triem Moody Brothers a s proslulým Georgem Hamiltonem IV.
Letos v listopadu to již bude dvanáct let, co se Jiří Brabec rozhodl dobrovolně odejít z tohoto světa. Zůstaly po něm nahrávky, ze kterých dodnes čiší ryzí muzikantství.

V Divadle U Hasičů se uskutečnil 25. června 2015 vzpomínkový večer – uspořádaný u příležitosti nedožitých 75. narozenin Jiřího Brabce, kde Supraphon in memoriam ocenil tvorbu Country Beatu Jiřího Brabce Jubilejní platinovou deskou za milion a půl prodaných alb a milion dvěstětisíc singlů. Vzpomínkového večera se zúčastnili: Karel Kahovec, Mirek Černý, Miluše Voborníková, Vlasta Koudelová, Lída Nopová, Naďa Urbánková a také syn Jiřího Brabce Filip.

První album Country Beatu Jiřího Brabce vyšlo v roce 1969, kdy se již od roku 1966 těšily značné oblibě posluchačů jeho singly, které nazpívali Jiří Grossmann, Ladislav Vodička, Karel Kahovec, Naďa Urbánková, Eva Olmerová a také například Milan Drobný. Nejprodávanější singl z produkce Jiřího Brabce obsahoval písničky „Svatební průvod“ a „Závidím“ s Naďou Urbánkovou. Jen v době svého prvního vydání na vinylové SP desce v roce 1972 se ho prodalo přes 230 tisíc. V současné době je v prodeji výběrové 2CD Supraphonu s příznačným názvem „Zlaté hity Country Beatu Jiřího Brabce“ (SU 5627–2).

Country Beat Jiřího Brabce na Supraphonline:
http://www.supraphonline.cz/…iriho-brabce

 

 

 

Karlštejn

Ve svém úplně prvním příspěvku na těchto stránkách http://jiribrabec.com/?p=1 jsem zmínila tatínkovo „rodiště“. Trochu jsem popátrala a něco zjistila.

 

Díky ochotné pracovnici z městského úřadu jsem se dozvěděla, že tatínek se narodil zřejmě v domě v Jeřické ulici, v Horních Počernicích. Nic víc jsem se ale nedozvěděla. Samozřejmě jsem se tam vypravila a tady je aspoň fotka.

IMG_0495

foto: Lucie Pomijová Brabcová

Všechno nejlepší k narozeninám!

Jiří Brabec se narodil 2.7.1940, a tak by dnes oslavil 75. narozeniny.

Když jsme s bratrem byli děti a měl někdo z rodiny svátek nebo narozeniny, museli jsme se vždycky naučit básničku a při gratulaci ji slavnostně dotyčnému přednést. Trochu to byl „vopruz“, ale maminka s babičkou na tom obvykle trvaly. A měly na to takovou speciální knížku, kde právě byly přesně ty básničky pro různé příležitosti – takže například mamince k svátku, tatínkovi k narozeninám, babičce k narozeninám, tetičce k promoci,  … atd. Nedávno, když jsme uklízeli, jsme tu knížku – dost otrhanou – ještě našli 🙂

U nás doma se vždycky na oslavy svátků i narozenin dbalo. Ten, kdo slavil, tak si řekl, co chce uvařit nebo upéct a maminka mu to přání splnila. Většinou ještě byl nějaký dort, svíčky a tak. To až když jsme byli větší, chodili jsme i do nějaké restaurace. Tatínek měl asi nejoblíbenější čínskou restauraci ve Vodičkově ulici. Když pak dům zbourali, restaurace se přesunula do Pasáže Světozor, resp. do Hostivice. Jeho nejoblíbenější bylo dát si jako předkrm slepici s takovou speciální omáčkou nebo vepřový jazyk s takovou moc dobrou marinádou, čínskou zeleninovou polévku a vepřové kung pao se skleněnými rýžovými nudlemi. Všechna tahle jídla si dodnes občas dáváme právě v restauraci U koruny v Hostivici. Pan Suchý tam ta jídla vaří úplně stejně, jako jsme je znali v 70. – 80. letech. Přesně podle receptů, které v 50. letech sem přivezli čínští kuchaři, když restauraci otevírali. Mám takový dojem, že kdyby tatínek žil, chtěl by své 75. narozeniny slavit právě tam.

Děkuji všem, kdo s námi na tatínka zavzpomínali a i dnes vzpomínají!